Tagi

Malarstwo Jacka Malczewskiego

Dodano:
03 lipca 2018
Dodał:
Wiesław Ruchlicki
Wyświetlenia:
2989

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wystawę "Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego".
Wystawa prezentowana jest w Gmachu Głównym MNKD przy kazimierskim Rynku 19 do 22 lipca 2018.
Twórczość Jacka Malczewskiego (1854-1929) stanowi oryginalne i nadal intrygujące zjawisko na artystycznej mapie Europy przełomu XIX i XX wieku. Wyrazista i atrakcyjna wizualnie stylistyka jego dzieł, niebanalny dobór i ujęcie tematów, nieograniczona wyobraźnia i wielka wrażliwość artysty, a wreszcie prekursorskie rozwiązania formalne, stawiają go w gronie najciekawszych polskich i europejskich malarzy.
Sztuka Jacka Malczewskiego jest lustrem, w którym odbijają się dzieje naszej kultury i wyobraźni zbiorowej. Siła jego malarskiej wypowiedzi wciąga nas w sugestywny świat osobistych przeżyć i emocji, a jednocześnie prezentuje poglądy filozoficzne na temat roli artysty w społeczeństwie – młodopolskiego „Pana Panów", kapłana profetycznej sztuki.
O tym, że malarstwo Malczewskiego jest ciągle żywe i aktualne, świadczy zestawienie wybranych obrazów mistrza z pracami artystów współczesnych. Konfrontacja ta pozwala rozszerzyć pole interpretacji dzieł malarskich oraz zwrócić uwagę – z jednej strony na uniwersalność jego sztuki, z drugiej zaś na prekursorstwo, które objawiało się w oryginalnym podejściu do treści i formy obrazów.
Wszystkie prezentowane na wystawie prace pochodzą z prywatnej kolekcji. Dziękujemy serdecznie Kolekcjonerowi za chęć podzielenia się z nami tytułową „wielką sztuką".
Autorzy prezentowanych na wystawie prac: Jacek Malczewski, Marian Konarski, Anna Schumacher, Małgorzata Góra-Dereszowska, Franciszek Maśluszczak, Krzysztof Krzyr Raczyński, Jiří Kubelka, Igor Yelpatov, Dusan Balaz.