Lubelskie
Smakuj życie!

Region Lubelski to idealna przestrzeń do aktywnego wypoczynku, szczególnie polecana tym, którzy lubią nowe wyzwania i odkrywanie nieznanych miejsc, niezależnie od pory roku. Zróżnicowany krajobraz oraz przyrodnicze i kulturowe bogactwo regionu gwarantują wypoczynek bez nudy, tym bardziej, że naturalnym walorom towarzyszy stale rozbudowywana oferta produktów turystyki. Są wśród nich m.in. cieszące się dużym zainteresowaniem rodzinne parki rozrywki i edukacji, szkółki jeździeckie, przystanie żeglarskie, stanice kajakowe, parki linowe, ale też miejsca oferujące bardziej ekstremalne przeżycia, np. podczas birdwatchingu na poleskich bagnach, fotosafari nad Bugiem, albo wypraw do leśnego skarbca w głębi Lasów Janowskich.

Małopolski Przełom Wisły, Podlaski Przełom Bugu, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, Polesie, Powiśle, Roztocze, Puszcza Solska, Lasy Janowskie – to znakomite tereny do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, kajakowej, konnej. Pomogą w tym znakowane szlaki i ścieżki – Lubelskie to jeden z krajowych liderów pod względem ilości i długości znakowanych tras dla turystów. W sezonie zimowym obszary te stają się atrakcyjne dla narciarzy, oferując trasy biegowe oraz liczne stoki zjazdowe w kilkunastu ośrodkach narciarskich.

Nowym, coraz popularniejszym produktem aktywnej turystyki jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, przebiegający przez obszar pięciu regionów Polski Wschodniej. W Regionie Lubelskim trasa liczy ok. 400 km i prowadzi przez najpiękniejsze pod względem przyrodniczym tereny, chronione w parkach narodowych i krajobrazowych, a także w ramach Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie.

 

Ważnym argumentem dla turystów odwiedzających Lubelskie jest położenie regionu przy wschodniej, zewnętrznej granicy UE, skąd prowadzą najkrótsze drogi na Ukrainę i Białoruś, w tym przede wszystkim do nieodległych Lwowa, Łucka, Brześcia. Turyści z zachodniej Polski czy Europy, wypoczywający w Regionie Lubelskim, chętnie korzystają z możliwości krótkich – jednodniowych lub weekendowych wycieczek do tych i innych miast na Ukrainie i Białorusi.

W regionie najliczniej odwiedzany przez turystów jest Lublin, miasto z 700-letnią metryką, oferujące wiele atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych, z głośnymi plenerowymi festiwalami i jarmarkami, jak Carnaval Sztuk-Mistrzów, Jarmark Jagielloński, Europejski Festiwal Smaku. Na oryginalne plenerowe imprezy i niesamowite spotkania z historią zaprasza Zamość – renesansowe miasto-twierdza (z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO), ale też malowniczy nadwiślański Kazimierz Dolny, uzdrowiskowy Nałęczów, nadbużańska wielokulturowa Włodawa, roztoczański Zwierzyniec, czy położony pośród lasów Janów Lubelski. 

Wypoczynkowi w Regionie Lubelskim sprzyja rozwinięta sieć hoteli, moteli, pensjonatów oraz gospodarstw agroturystycznych, oferujących zarówno smaczną regionalną kuchnię, jak i coraz atrakcyjniejsze programy pobytu, nawiązujące niejednokrotnie do miejscowych tradycji, obyczajów, rzemiosła.

Jeśli ktoś chce odkryć coś nowego, przeżyć fascynującą przygodę, a przy okazji odpocząć od wielkomiejskiego pośpiechu, stresu i smogu powinien wybrać Lubelskie. Tu, w odróżnieniu od większości wysoko zurbanizowanych regionów, można wciąż znaleźć przyjazną przestrzeń, która pozwala poczuć się wolnym, zrelaksować się i nabrać sił do codziennego działania.