Na lubelskich stokach...

Dodano:
14 stycznia 2020
Dodał:
Wiesław Ruchlicki
Wyświetlenia:
1566
Ocena
(0 Głosy):
Średnia ocena to 0.0 gwiazdek z 5.

W Regionie Lubelskim funkcjonuje kilkanaście stoków narciarskich. Najwięcej profesjonalnych miejsc z wieloma wyciągami i trasami zjazdowymi znajdziemy na Roztoczu i w jego bliskich okolicach. Dużym atutem większości naszych stacji narciarskich jest już sama lokalizacja – na malowniczych wzgórzach, w sąsiedztwie lasów i zalesionych wąwozów, którymi niejednokrotnie prowadzą narciarskie trasy biegowe, a w pozostałych porach roku ścieżki nordic walking i rowerowe.

Na Roztoczu Zachodnim popularne stoki narciarskie znajdują się w Batorzu i Chrzanowie w powiecie janowskim. Ośrodek Batorz Ski proponuje pięć oświetlonych i naśnieżonych tras zjazdowych o długości 500-100 m, a także snow park i szkółkę dla dzieci. Ośrodek dysponuje czterema wyciągami orczykowymi. Na miejscu działa wypożyczalnia i serwis sprzętu oraz restauracja.
Nartraj w Chrzanowie to największa stacja narciarska regionu z dziesięcioma trasami o długości 750-80 m, kolejką krzesełkową i trzema wyciągami orczykowymi. Na stoku działa też snow park i szkółka narciarska dla początkujących, a narciarze mają do dyspozycji wypożyczalnię sprzętu i restaurację.

Dwie stacje narciarskie działają też na Roztoczu Środkowym - w Jacni koło Krasnobrodu oraz w Szopowym koło Józefowa.
Jacnia zaprasza na oświetlone i naśnieżane trasy zjazdowe o długości 460-200 m, z wyciągami orczykowymi, a także do przedszkola i szkółki narciarskiej. Atrakcją stacji jest tor snowtubingu, umożliwiający zjazdy w pontonach śnieżnych. Na miejscu działa wypożyczalnia z serwisem sprzętu, a goście mogą skorzystać z restauracji i pokoi noclegowych. Szopowe to cztery trasy narciarskie o długości 400-200 m, z dwoma wyciągami orczykowymi, a także oddzielna trasa saneczkowa oraz ośla łączka. Właściciele stoku zapraszają tez do zlokalizowanej w pobliżu karczmy i obiektu noclegowego.

W niedalekim sąsiedztwie Roztocza – we wsi Bobliwo koło Izbicy znajduje się stok z jednymi z najdłuższych tras w regionie: 650-200 m, z wyciągiem talerzykowym i wypożyczalnią sprzętu. „Gościniec na Stoku" oferuje usługi restauracyjne i noclegowe.

Wśród stoków nadwiślańskich najbardziej oblegana jest Stacja Narciarska Kazimierz Dolny, zlokalizowana przy wjeździe do miasta od strony Lublina i Warszawy. Stacja dysponuje pięcioma oświetlonymi i naśnieżanymi trasami długości 590-100 m, z czterema wyciągami orczykowymi i wyciągiem taśmowym (przy najłatwiejszej trasie zjazdowej dla dzieci i początkujących). Jest też trasa saneczkowa, a w budynku stacji działa wypożyczalnia sprzętu i restauracja.

W pobliżu Kazimierza, przy drodze do Puław, znajduje się ośrodek narciarski w Parchatce, pięknie położony na wysokim zalesionym wzgórzu ponad doliną Wisły. Narciarze mają do wyboru trzy naśnieżane i oświetlone trasy o długości 420-100 m, z wyciągami orczykowymi. Na miejscu działa szkółka narciarska, wypożyczalnia i serwis sprzętu, a Karczma Parchatka oferuje usługi restauracyjne i noclegowe.

Trzeci z narciarskich ośrodków lubelskiego Powiśla – NartSport w Rąblowie dysponuje czterema naśnieżanymi i oświetlonymi trasami o długości 420-160 m, oślą łączką ze szkółką narciarską oraz wydzielonym snowparkiem. Na stoku jest pięć wyciągów orczykowych. Ośrodek oferuje wypożyczenie i serwis sprzętu oraz usługi gastronomiczne i noclegowe.

W północnej części Regionu Lubelskiego zaprasza narciarski stok w Międzyrzecu Podlaskim. Ten całoroczny obiekt, zlokalizowany w rekreacyjnym kompleksie „Międzyrzeckie Jeziorka", ma igielitową nawierzchnię i wyciąg orczykowy. Długość zjazdu – 180 m nie jest imponująca, ale stok pozwala ćwiczyć narciarskie umiejętności przez cały rok. Przy stoku działa wypożyczalnia sprzętu.Komentarze do artykułu